دریاچه شورمست

این دریاچه در 6 کیلومتری غرب ارتفاعات شهر پل سفید از توابع شهرستان سوادکوه با گسترش شرقی – غربی به طول 300 متر و عرض 70 متر در ارتفاع حدود 940 متری از سطح دریا قرار گرفته است. وسعت آن بالغ بر 15 هزار متر مربع می باشد و حداکثر عمق آب در آن 9 متر است که در قسمت میانی دریاچه واقع گردیده است ولی بطور متوسط عمق آب در بیشتر بخش های آن حدود 5 تا 7 متر می باشد.


DSC00219.JPG


این دریاچه حاصل فرونشست تدریجی زمین در اثر فعالیت های تکونیکی منطقه است. وجود گسل های متعدد، لایه های سنگی چین خورده متعلق به دوران دوم زمین شناسی (مزوزوییک) با ویژگی های لیتولوژی مرتبط با سازند شمشک از جمله خصوصیات بارز زمین شناسی آن است. ضمن آنکه منشاء آب دریاچه از نزولات جوی، رودخانه فصلی بالادست آن و سفره های آب زیر زمینی است که با توجه به وضعیت توپوگرافی منطقه و ساختار مختص خود به عنوان یک حوضه آبگیر عمل نموده و همانند یک ظرف، آبهای سطحی و زیرزمینی را به خود جذب نموده است.

این دریاچه یکی از توریستی ترین دریاچه های شمال ایران است منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آن را به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته‌است. درختان سر به فلک کشیده ای که گاه سر تعظیم فرود آورده و شاخ و برگ های خود را در آب غوطه ور ساخته اند، آبی دریاچه و سرسبزی پیرامونش، منظره ای چشم نواز را خلق کرده اند.DSC00235.JPG


با توجه به موقعیت جغرافیایی ناحیه که در میان دو منطقه ی آب و هوایی خشک و بیابانی (فیروزکوه) و معتدل و مرطوب (مازندران) قرار گرفته است، در هر فصلی سفر به شورمست جذاب و لذت بخش بوده و طبیعت حال و هوای خاص خود را به این منطقه بخشیده است.


DSC00220.JPG


/ 0 نظر / 44 بازدید