ژئوپارک دره قره سو

دره و آبشار قره سو در جنوب غربی شهرستان کلات نادری در روستایی بنام قره سو واقع شده است. ارتفاع آن حدود ۱۲۵۰ متر از سطح دریاست و در قسمت غرب شهر کلات و درحدود ۱۶۰ کیلومتری شمال مشهد قرار گرفته است. جاده آن پیش از تونل ورودی شهر از ابتدای جاده کلات – درگز جدا شده و پس از ۵ کیلومتر در جهت جنوب غرب به روستای قره سو می رسد. قره سو نامی ترکی است که معنی آن آب سیاه است، دلیل انتخاب نام قره سو برای آبشار این است که کف رودخانه را سنگ های سیاه پوشانده و وقتی آب روی آنها حرکت می کند، مسیر رودخانه سیاه دیده می شود.


qareh_su_4.jpg


از نقطه نظر زمین شناسی فرسایش و انحلال قسمت های آهکی سازند کلات بوسیله آبهای سطحی به ایجاد این دره انجامیده است به عبارت دیگر دره های ایجاد شده حاصل عمل کارستیفیکاسیون در منطقه مذکور می باشد که منجر به توسعه کانیون دره کلات شده است. این دره از انواع دره های ریزشی انحلالی بوده که دارای نیمرخ عرضی V شکل است و همچنان در مرحله جوانی خود به سر می برد.

از نظر ژئومورفولوژیکی این دره دارای 8 آبشار می باشد که با دره های تنگ خود موقعیت قره سو را ممتاز و منحصربفرد نموده است و حداکثر ارتفاع آبشارهای آن به 8 متر می رسد. ابتدای دره با یال های چین دار و با عرض کمتر از چند متر و تماما صخره ای و در اطراف آن نیز لایه های سنگی عمودی به قطر کم و به شکل دیوار مشاهده می شود. وجود دره های تنگ و پیچ در پیچ با دیواره هایی ۹۰ درجه و سر به فلک کشیده زیبایی های این مکان را دو چندان نموده است.


qareh_su_2.jpg


برای راحتی رفت و آمد مسافران از این آبشارها نردبان هایی تعبیه شده است. هنگام بالا رفتن از آبشار، با توجه به فصل و میزان آب، گاهی نردبان درون آبشار قرار می‌گیرد که این اتفاق بیشتر در فصل بهار رخ می دهد، اما در مواقعی که آب کمتر می‌شود به خصوص در فصل تابستان، فقط باعث خیس شدن افراد می شود.


qareh_su_3.jpg


برای رسیدن به این آبشارها می بایست از داخل روستای قره سو عبور نمود و بعد از حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی، در امتداد رودخانه به ابتدای مسیر آبشارها رسید. این مکان به دلیل زیبایی که دارد در طول سال مسافران زیادی را به سمت خود می کشاند به خصوص در فصل بهار و تابستان که طبیعت زیبا و چشم نواز این منطقه دو چندان شده و سبب بروز یک روز خاطره انگیز برای گردشگران می شود.qareh_su_5.jpg
/ 3 نظر / 9 بازدید