غار نمکدان

این غار در جزیره قشم و در بخش انتهایی جنوب غربی آن واقع گردیده است که به شکل گنبد نمکی با ارتفاع 237 متر از سطح دریا در سطح زمین تظاهر نموده است و از زیباترین جاذبه های طبیعی استان هرمزگان محسوب می شود.

گنبدهای نمکی هرمز به سن پرکامبرین از قدیمی ترین رسوبات ایران محسوب می شوند که بر اثر پدیده دیاپیریسم نمکی تشکیل گردیده اند و به دلیل عمل انحلال آبهای زیرزمینی در درون آنها تشکیل غارهای نمکی را داده اند که غار نمکدان به عنوان طولانی ترین غار نمکی ایران با طول 6400 متر از آن جمله است.

005.jpg

از نقطه نظر زمین شناسی، گنبدنمكي توده اي از نمك به شكل تقريباً گنبدي است كه بر اثر وزن مخصوص كمتر نمك و فشارهاي وارده به لايه هاي رسوبي فوقاني، از اعماق زمين بالا آمده و روي هم انباشته مي شوند و برای ایجاد آن سه شرط زیر لازم است:

1- وجود يك لايه با خواص پلاستيكي

2- قرارگيري اين لايه پلاستيكي در عمق مناسب (حداقل 1000 متر)

3- جود نيروهاي تكتونيك به عنوان عامل شروع حركت.

گنبدهای نمكي از نظر شكل، نوع فعاليت، اندازه نمكشار و ... متفاوت هستند ولي شكل نهايي يك گنبدنمكي به شرايطي مانند يكنواختي و همگن بودن تركيبات نمك، ضخامت سنگ مادر نيروي ثقل طبقات و غلظت نمك وابسته است. گنبدهاي نمكي، مجموعه اي درهم از سنگ هاي متفاوت رسوبي، ماگمايي و دگرگوني هستند مقطع اين شكل ها در حالت كلي دايره اي يا نزديك به دايره است كه به صورت برآمدگي هايي كروي يا بيضي شكل ديده مي شود و بر اثر فرسايش به اشكال گوناگون غير هندسي در آمده اند.

003.jpg

گنبد نمکی نمکدان از نقطه نظر ژئومورفولوژی در نقشه های زمین شناسی تقریبا دایره اى شکل بوده و به قطر ۷× ۵/۶ کیلومتر است. بام گنبدى داراى توپوگرافى نامنظم بوده و دیواره آن بسیار پرشیب است و در بخش جنوبى آن، غارهاى نمکى یاد شده وجود دارد که ارتفاع دیواره های آنها تا ۲۰ متر نیز اندازه گیرى شده است.

وجود استالاکتیت و استالاگمیت های موجود در این غار نمکی به همراه حوضچه نمکی به رنگ سفید که در ادامه به صورت چشمه های نمکی در دامنه این گنبد جلوه گری می نماید از جمله زیبایی های این مکان دیدنی است. برای دسترسی به این جاذبه ی طبیعی در استان هرمزگان باید به سمت غرب جزیره قشم سفر کنید. با عبور از فرودگاه قشم و پشت سر گذاشتن حدود ۶۰ کیلومتر وارد جاده شوسه نسبتا مناسبی می شوید که ۲۳ کیلومتر تا دهانه غار فاصله دارد.

006.jpg
/ 0 نظر / 42 بازدید